MSI Ürünleri

İndirim
Tür

Anakart Nedir?

Anakart, işlemci (CPU), bellek (RAM), sabit sürücü ve ekran kartı gibi bilgisayarın bileşenlerini arasında bağlantı sağlar. Farklı bilgisayar türlerine ve boyutlarına uyacak şekilde tasarlanmış anakart boyutları ve modelleri bulunur.

Her anakart türü, belirli işlemci türleri ve bellekle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu sebeple de her işlemci ve bellek, her anakartla uyumlu değildir. Bu sebeple de önce işlemcinizi seçmeniz, sonrasında anakart modelinizi belirlemenize yardımcı olur.

Bunlara ek olarak, sabit disklerin bir çoğu evrensel oldukları için birçok anakart modeliyle çalışabilirler. Ancak yine de sorun yaşamamak için sabit disklerinizin, seçtiğiniz anakartla uyumunu da kontrol etmenizde yarar vardır.

Anakart Türleri

MSI Anakartları seçerken, farklı model ve boyutlara göre alternatifler üzerinden ilerleyebilirsiniz. MSI anakartlarda farklı model ve boyutlarla ilgili bilgileri de aşağıda bulabilirsiniz.

ATX

ATX, standart anakart boyutudur. 305x244mm boyutlarına kadar çıkabilmektedir. Bağlantı girişleri ve yuvalar için en fazla alanı sağlayan anakart boyutudur. Oyuncu ve performans odaklı çalışmalar yapacak profesyoneller için ATX anakartlar daha fazla donanım bağlantısı sunarlar.

Mico-ATX

Micor-ATX, ATX’den daha küçük bir anakarttır. Maksimum 244x244mm boyutlarına çıkar. Boyut olarak küçük olması nedeniyle ATX’e kıyasla daha az donanım bağlantı noktası bulunur. Daha kompakt bir sistem kurmak isteyenler için uygundur.

Mini-ATX

Mini-ITX küçük bir PC konfigürasyonu için uygun olabilir; ancak genellikle yalnızca ekran kartı gibi tek bir ek kart için yerini olur. Bunun yanı sıra depolama ve RAM için de daha az bağlantı seçeneği olmaktadır. 170x170mm boyutları civarında olan Mini-ITX anakartlar yüksek performanslı PC kurulumları için çok uygun değildir.

Anakart Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oyuncu bilgisayarı ya da profesyonel kullanımlar için anakart seçimi yaparken bazı özel konulara dikkat etmeniz gerekir. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:

Form Faktörü

Form faktörü, belirli bir masaüstü anakartının boyutları ve yerleşiminin kısaltmasıdır. Belirli bir karttın bir PC kasasına sığacağından emin olmak için kasanın standart kart form faktörlerinden hangisini desteklediğini bilmeniz gerekir.

Anakart – Kasa Uyumu

Kasa seçimi anakartınızın boyut özelliklerine bağlıdır. Eğer anakartınız ATX boyutta ise kasanızın boyutunun da ATX kartları desteklemesi gerekir.

Anakart – İşlemci Uyumu

AMD ve Intel işlemciler arasında bir seçim yapmak tamamen sizin tercihinize ve cihazınızı nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır. AMD veya Intel işlemcileri seçerken, bu işlemcilerin soket tiplerinin, hangi anakartlarla uyumlu olduğunu kontrol etmeniz gerekir.

Doğru Yonga Seti

Yonga seti, tüm girdi çıktıları kontrol eder ve işlemcinin hesaplama yapmasını mümkün kulan tüm yardımcı işlevleri sağlar. Yonga seti, hangi işlemcilerin ve bellek türlerinin desteklendiğinin yanı sıra anakartın iki video bağdaştırıcısı standardından (AGP veya PCIe) hangisini desteklediğini belirler. Yonga seti aynı zamanda USB 2.0, Seri ATA, FireWire, video, ses ve ağ gibi hangi yerleşik özelliklerin kullanılabilir olduğunu belirler. Yonga setleri performans, özellikler, uyumluluk ve kararlılık açısından büyük farklılıklar gösterir.

SATA Bağlantı Noktaları

SATA bağlantı noktalarının sayısını anakart alırken göz önünde bulundurmanız gerekir. SATA bağlantı noktası, SSD veya HDD gibi harici bir sürücü ve depolama sürücüsü bağlamanıza izin verir. Bu nedenle de anakartınızın tüm sürücüleriniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm SATA bağlantı noktalarına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Fan Başlıkları

Fan başlıkları, bilgisayar kasanızın fanlarını taktığınız konektörlerdir. Aldığınız anakartın iyi bir soğutması olduğuna da dikkat etmeniz, sisteminizi uzun vadede daha sağlıklı ve yüksek performansta kullanmanızı sağlar.

CPU Soketi

Bir form faktörü seçtikten sonra bir işlemci soketi seçmeniz gerekir. Anakartınızda ne tür bir soket olduğuna bağlı olarak, hangi işlemciyi alabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Ekran Kartı Nedir

Bilgisayar ekranındaki tüm görüntüleri işlemek için özelleştirilmiş programlanabilir bir işlemcidir. GPU (Graphics Processing Unit), Türkçesiyle Ekran Kartı en hızlı grafik işlemeyi sağlar. PCIe (PCI Express) veri yoluna takılan bağımsız bir karttır. GPU devresi, anakart yonga setinin bir parçası veya CPU yongasının kendisinde de olabilir.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oyuncu bilgisayarı kurarken ya da işiniz için özel bir bilgisayar oluştururken ekran kartı da sizin için önemli bileşenlerden biridir. Doğru ekran kartını seçmeniz yaptığınız işlerde alacağınız performansı doğrudan etkiler. MSI ekran kartları ile oyunlarınızda yüksek performans alabileceğiniz gibi

Hangi Oyunları Oynuyorsunuz?

PC oyunları için harici bir ekran kartı kullanmanız gerekir. Daha yüksek performans ve görüntü detayı için bu gereklidir. Günümüzde oyuncular yüksek FPS’lerle oyunları oynamak istedikleri için de GPU kullanımı gaming bilgisayarlarda önemlidir. PUBG, CyberPunk, God of War, Call of Duty serisi, Battlefield 2042 oyunlarda hem yüksek grafik performansı hem de yüksek FPS için iyi bir ekran kartı kullanmanız gerekli.

Hangi Yazılımları Kullanacaksınız?

Oyunlar haricinde profesyonel olarak da farklı yazılımlar kullanacaksanız, harici bir ekran kartınızın olması bu yazılımların daha iyi kullanmanıza yardımcı olur. 3D animasyon, video render, video düzenleme, fotoğraf düzenleme ya da mimari veya tasarım odaklı yazılımlar kullanmayı düşünüyorsanız, harici bir GPU tercih etmeniz önemlidir.

Monitör Çözünürlüğü

Monitörünüzün çözünürlüğü ne kadar yüksekse, her karede o kadar fazla piksel oluşacağı için ekran kartınızın da bir o kadar çalışması gerekir. Oyuncu monitörleri genellikle FHD, QHD çözünürlüklere sahiptir. Seçeceğiniz ekran kartının da bu çözünürlükleri desteklemesi alacağınız görüntü kalitesini etkileyecektir.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı yüksek monitörler çok daha akıcı bir oyun deneyimi sunarlar. Yüksek yenileme hızına sahip bir monitörünüz bulunuyorsa ekran kartınızın da bu yenileme hızlarını desteklemesi gerekir. Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız, bu noktada iyi bir ekran kartı ve yüksek yenileme hızına sahip monitör kullanmanız sizi rakiplerinizin önüne geçirir.

PCIe Konektörleri

Çoğu grafik kartının doğrudan güç kaynağına bağlanması gerekir. Güç kaynağını grafik kartına bağlamak için bir PCIe güç konektörü gerekir. Grafik kartlarında PCIe konektör bağlantıları farklılık gösterir. Tipik olarak, grafik kartı ne kadar güçlü olursa, grafik kartının PCIe konektöründe o kadar çok pin gerekir.

Grafik kartlarındaki PCIe konektörü bağlantı noktaları farklılık göstermekte. En temelinde, ekran kartı ne kadar güçlü olursa, GPU’nun PCIe konektöründe de o kadar çok pin gerekir.

Bilgisayar Kasası Nedir?

Oyuncu bilgisayar kasalarının yanı sıra gündelik kullanımlar için ya da profesyonel çözümler için de bilgisayar kasaları bulunmaktadır. Bilgisayar kasası, masaüstü PC’lerin içerisinde bulunan bileşenleri içerisinde barındıran ve onların düzenlenerek, dış etkenlerden korunmasını sağlayan birimdir.

Bilgisayar kasaları kimi zaman modellerine göre güç kaynağı ile beraber gelebildikleri gibi güç kaynaksız olarak da bulunabilmekteler.

Genel olarak plastik malzemeler kullanılıyor olsa da bilgisayar kasalarının malzemeleri son yıllarda değişiklik göstermeye başladı. Özellikle oyuncu bilgisayarlarının yaygınlaşmasıyla pleksiglas, cam gibi malzemeler de oyuncu kasalarında sıklıkla kullanılan malzemeler olmaya başladı. Bunlara ek olarak RGB aydınlatma ve soğutucu fanları da oyuncu bilgisayar kasalarının içerisinde kullanılıyor. Bunun sebebi de oyuncuların, bilgisayar kasalarını sadece bileşenleri barındıran bir birimden öte, onu bir sergileme aracı olarak da kullanmaya başlamış olmaları.

Bilgisayar Kasaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

MSI Bilgisayar kasaları arasında seçim yaparken bazı konuları bilmenizde yarar var. Bunlar hem bilgisayarınızın performansını hem de görünümünü etkileyecek faktörler olacaktır. Oyuncu bilgisayarı kurarken, ihtiyaçlarınızı karşılayacak MSI bilgisayar kasaları ile ilgili şunlara dikkat edebilirsiniz:

Bilgisayar Kasası Türleri

MSI bilgisayar kasaları farklı boylarda bulunmaktadır. Oyuncu bilgisayarı kurarken, isteğinize ve yapacağınız konfigürasyona göre farklı boylardaki oyuncu bilgisayar kasalarını tercih edebilirsiniz. Peki, bu farklı boyutlar nedir?

Full Tower Kasa

Standart bir ATX anakartının uzunluğu 24,3cm iken EATX anakartlar 33cm uzunluğu bulabilmektedir. Bu büyük formdaki donanımları rahatça barındırabilen PC kasaları Full Tower Kasa olarak geçmektedir. Bu kasalar içerisinde daha küçük anakart türleri de kullanılabilmektedir. Kimi zaman oyuncular uzun vadede konfigürasyonlarını değiştirecekleri için küçük anakartları seçmelerine rağmen Full Tower Kasaları tercih etmekteler. Böylelikle ilerleyen zamanlarda sistemlerini değiştirirken kasalarını değiştirmek zorunda kalmazlar.

Mid Tower Kasa

Oyun PC’leri söz konusu olduğunda Mid Tower Kasalar en popüler olanlarıdır. Nispeten daha küçük boyutlarının olması, daha kompakt alanlarda da kullanım sunmaktadır. Bu kasalar içerisine oyuncu bilgisayarları için gerekli olabilecek tüm donanımlar rahatlıkla sığabilmektedir. Mid Tower Kasalar içerisinde hem ATX hem de MATX anakartlar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Mini Tower Kasa

Mini Tower Kasalar boyut olarak, kompakt ve kolay taşınabilir olsalar da, içerilerine Mid Tower ya da Full Tower Kasa gibi birçok fazla bileşeni alamazlar. Bu nedenle de donanım konfigürasyonu konusunda bazı sınırlamalar olur. Kasanın boyutunun küçük olması nedeniyle MATX anakartlar bu kasalarda kullanılmaktadır. Bu nedenle de MATX anakartla uyumlu olabilecek donanımları da konfigürasyonunuzda kullanmanız gerekir.

Mini ITX Kasa

Mini ITX-Kasalar boyut olarak en küçük kasalardır. Bu kasalar genellikle iş istasyonları ya da belli standarttaki konfigürasyonların yeterli olduğu alanlarda kullanılır. Küçük boyutları sayesinde çok kolay taşınabilirler. Bu kasalarda Mini ITX anakartlar ve bu anakartlarla uyumlu diğer donanımlar kullanılabilmektedir.

Güç Kaynağı (PSU) Nedir?

Güç Kaynağı (PSU), bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayan ve sisteminize gerekli gücü ileten araçtır. Güç kaynakları, sistem bileşenlerinize gücü iletmenin yanı sıra evlerimize gelen 220V elektriğin de doğru bir şekilde sistem içindeki bileşenlere aktarılmasını sağlar. Farklı bileşenlerin farklı güç ihtiyaçları olduğu için, PSU’lar üzerinde farklı çıkışlar bulunur.

MSI güç kaynakları 80+ Bronze, Gold, Silver, Platinium sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikaların her biri güç verimini ve PSU’nun güç tüketimini belirlemektedir. 80+ sertifikası olmayan güç kaynakları, sisteminizi yeterince koruyamadıkları gibi, eve gelen elektrik voltajlarının değişimi sonrasında siteminizin arızalanmasına neden olabilirler. Buna ek olarak, 80+ sertifikası olmayan ürünler fazla güç tüketimi de yapabilmekteler.

Güç Kaynaklarında 80+ Sertifikası Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 80+ sertifikası, güç kaynaklarının verimliliğini ölçen bir değeri ifade eder. 80+ sertifikaları:

olmak üzere 3 farklı gruba ayrılır. Her bir sertifikanın farklı bir koruma değeri ve verimlilik ölçüsü bulunmaktadır.

80+ sertifikası güç kaynağının ne kadar verimli olduğunu gösteren bir değerdir. Program altında teste giren güç kaynaklarının verimlilikleri ölçülür. %20, %50 ve %100 yük altında yapılan testlerden sonra çıkan sonuçlara göre güç kaynağının alacağı sertifika belirlenir. En az %80 verimlilik sağlayan güç kaynakları “80 Plus Sertifikası” alır. 80+ Sertifikası kendi içinde bölümlere ayrılır.

En az %85 verimlilik veren Bronze, %89 verimlilik veren Silver ve %92 verimlilik veren Gold olarak adlandırılır. 80+ sertifikası olmayan güç kaynağı gereğinden fazla elektrik çeker ve verimsizlik meydana gelir. Bazı güç kaynakları çok çalıştıklarında gerekli olacak enerjiyi ısıya çevirerek performansın düşmesine neden olur. Gerekli testlerden geçmiş ve onay almış güç kaynakları ise bunu yapmaz. Sistemi korur ve uzun vadede elektrik faturasına katkıda bulunur.

PSU bilgisayar için çok önemli bir donanım olduğu için 80+ sertifikası olmayan bir PSU kullanmanız, bilgisayarınızın performansını düşürebileceği gibi, donanımlarınızın da zarar görmesine neden olabilir.

80+ Bronze Sertifikası

80+ Bronze sertifikalı güç kaynakları ortalama bir tüketici için yeterlidir. Bu güç kaynakları %20 yük altında %82, %50 yük altında %85 ve %100 yük altında %82 verimlilik sağlar. Bronze dereceli güç kaynağı en popüler güç kaynaklarından biridir. Ekonomik ve uzun ömürlüdür.

80+ Silver Sertifikası

Silver güç kaynakları birçok kullanıcıya hitap eder. Bronze dereceli bir güç kaynağına göre daha iyi performans gösterir. %20 yük altında %85, %50 yük altında %88 ve %100 yük altında %85 verimlilik sağlar. Fiyat ve performans olarak uyumludur. Bronze güç kaynağınla oranla daha kaliteli bir ürün almak isteyen kullanıcılar Silver güç kaynağını tercih edebilir.

80+ Gold Sertifikası

Gold güç kaynakları birçok insanın ihtiyaç duyduğundan fazladır. Gold sertifikalar, yoğun çalışanlar, profesyonel amaçlı kullanımları olanlar için daha uygundur. Bu güç kaynakları %20 yük altında %87, %50 yük altında %90 ve %100 yük altında %87 verimlilik sağlar. Bronze ve Silver’a göre daha güvenilirdir ve daha iyi performans gösterir. Daha uzun bir süre yüksek verimle kullanılabilir.

Oyuncu Monitörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

MSI oyuncu monitörleri, yüksek performansta, kaliteli görüntüler alarak oyun keyfini doyasıya yaşamak isteyen oyuncular için özenle tasarlandı. Oyuncu monitörlerinin en önemli yanı, yüksek yenileme hızları ve düşük tepki süreleriyle oyunlarda görüntü yırtılmaları veya takılmalar olmadan akıcı bir oyun deneyimini sunmalarıdır.

MSI Gaming monitörlerle en iyi oyun deneyimini yaşamanız için oyuncu monitörü seçiminde bilmeniz gereken bazı önemli başlıkları burada listeliyoruz:

En Boy Oranı

Ekranın genişliği ve yüksekliği arasında orana En Boy Oranı (Aspect Ratio) denmektedir. Günümüzde oyuncu monitörlerinin büyük çoğunluğu 16:9 en boy oranına sahiptir. Gelişen teknoloji ve panel yapılarının değişmesiyle beraber profesyonel ve oyuncu monitörlerinde 21:9 (ultra-Wide) ve 32:9 (Super Ultra-Wide) en boy oranına sahip monitörlerde piyasada bulunmaktadır.

Yenileme Hızı

Yenileme Hızı (Refrash Rate, Hz), monitörlerde 1 saniyede gösterilen kare sayısını ifade eder. Yenileme hızı, ekrandaki görüntünün ne kadar sürede yenilendiğini gösterir de diyebiliriz.

Örneğin 60Hz yenileme hızı bulunan bir monitörde ekrandaki görüntüler saniyede 60 kez yenilenir. Bu nedenle de yüksek yenileme hızı olan monitörler saniyede daha fazla kareyi yenileyebildikleri için oyunlarda daha akıcı bir deneyim sunarlar.

Tepki Süresi

Tepki Süresi (Response Time, ms) görüntüyü oluşturan piksellerin renk değişim hızını ifade eden terimdir ve milisaniye cinsiyle ölçümlenir. Günümüzde oyuncu monitörlerinde tercih edilen tepki süresi 1ms’dir. 1ms’nin üzerinde tepki süresi bulunan oyuncu monitörleri de bulunmaktadır; ancak tepki süresi arttığında ekranda ghosting problemleri oluşabilmektedir. Bu nedenle de oyuncu monitörü tercih ederken 1ms tepki süresi olan monitörleri tercih etmenizde yarar vardır.

G-Sync ve FreeSync

Oyuncu monitörü alırken bilmeniz gereken iki farklı konu daha bulunur. Bunlar Nvidia’nın G-Sync ve AMD’nin FreeSync özellikleridir. Bu teknolojiler ekranlarda oluşacak yırtılma, stuttering gibi oyunlardaki görüntü akışını etkileyecek sorunları ortadan kaldırırlar. Temel prensipte G-Sync ve FreeSync, monitörün yenileme hızını ekran kartının yenileme hızına uyarlayarak, kesintisiz bir görüntü akışı sağlar. Böylelikle ekranlarda yırtılma sorunları olmadan akıcı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

İnventus İle Oyun Keyfini Doyasıya Yaşayın

İnventus olarak hazır oyuncu bilgisayarları konusunda 10 yılları aşan tecrübemizle size en iyi hizmeti veriyoruz. MSI bileşenleri ile en iyi oyun performansını alabileceğiniz ve kendinizi oyunun dünyası içinde bulacağınız hazır sistem konfigürasyonlarını bulabilirsiniz.

inventus.com.tr üzerinde satılan ürünlerin tümü Türkiye’deki yetkili ithalatçı marka garantisi altındadır. Olası bir durumda, ürünler yetkili servislere gönderilerek süreçlerin takibi yapılmaktadır.

Hazır sistemler, bilgisayar donanımları veya siparişlerinizle ilgili tüm sorularınızı bize Facebook, Instagram, Linkedin ve Google hesaplarımız üzerinden iletebilirsiniz.