ViewSonic Gaming Monitör

ViewSonic Gaming monitörlerle rekabette her zaman bir adım öne çıkmaya hazır mısın? Düşük tepki süreleri ve yüksek yenileme hızlarıyla, görüntülerde gecikmeler ya da kesiklikler yaşamaz, yumuşak görüntü akışı sayesinde yüksek FPS gerektiren oyunlarda rakiplerinin her zaman bir adım önünde olursun. ViewSonic Ergonomik Gaming monitör serileri ile de, uzun saatler süren oyun maratonlarında göz ve boyun sağlığını korumuş olursun.

İndirim
Boyut
Kavis
Tepki Süresi
Tazeleme Hızı
Çözünürlük
Panel
Tür

Oyuncu Monitörü Nedir?

Oyuncu monitörleri, özellikle PC oyunlarının yoğun grafik ve çözünürlük gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış monitörlerdir. Bazı oyuncu monitörleri çok yönlü olsa da, diğer oyuncu monitörleri belirli oyun türleri söz konusu olduğunda daha iyi performans gösterir.

PC oyunlarındaki zengin ayrıntıları ve karmaşık mekaniği yakalamak için, oyun monitörleri genellikle daha yüksek çözünürlüklerle birlikte gelir ve daha akıcı bir oyun deneyimi için güçlü bir grafik motoruna sahiptir. Daha yüksek çözünürlüklü monitörler, oyuncuların oyun alanına daha geniş ve net bir şekilde bakmasını sağladığı için özellikle MMORPG'ler için uygundur.

Daha hızlı yenileme hızları ve iyileştirilmiş tepki süreleri sayesinde oyun monitörleri, oyuncuların daha hızlı tepki vermelerini ve oyun içi aksiyonları daha net bir şekilde görmelerini de sağlar. Yenileme hızı ve tepki süresi özellikle FPS ya da yarış gibi oyunlar oynayanlar için oldukça önemlidir.

Oyuncu Monitörlerini Kimler Kullanmalı?

Eğer oyun oynamaktan keyif alıyorsanız ve bilgisayarınızı çoğunlukla oyun oynamak için kullanıyorsanız, gaming monitörler sizin için oldukça idealdir. Genel kanının aksine, oyuncu monitörü kullanmak için profesyonel oyuncu olmanız gerekmez. Oyunlardan daha fazla keyif almak ve oyun deneyiminizi daha iyi yaşamak için oyunlar için özel üretilmiş bu monitörleri kullanabilirsiniz.

Oyuncu Monitörü Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, oyuncu monitörü kullanmak için profesyonel oyuncu olmanız gerekmiyor. Oyunlardan daha fazla keyif almak için oyun monitörlerini tercih edebilirsiniz. Peki, gaming monitör almadan önce özellikle nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Yenileme Hızı

Oyuncuların göz önünde bulundurması gereken önemli bir faktör yenileme hızı. Yenileme hızı (Hertz) Hz olarak ölçülür. Oyuncu monitöründe yenileme hızı ne kadar yüksekse, alacağınız performans da o kadar fazladır.

FPS, yarış ve aksiyon gibi saniyelerin önemli olduğu oyunları oynayanlar için yüksek yenileme hızları daha iyi reaksiyonlar verilmesini sağlar. Normal 60Hz oyuncu monitörleri hızlı sahneler esnasında kesik kesik görüntüler verebilirken, 144Hz monitörler ya da daha yüksek değere sahip monitörler hızlı sahnelerde daha akıcı görüntüler alınmasını sağlar.

Tepki Süresi

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de tepki süresi. Tepki Süresi Griden Griye (GtG) veya bir pikselin bir gri seviyeden diğerine ne kadar sürede geçtiğini ifade eder.

Tepki Süresi, görüntülerdeki bulanıklığı ve ghostingi doğrudan etkilemektedir. Oyuncu monitörlerinde düşük milisaniye değerleri tercih edilmektedir. Standart olarak gaming monitörlerde 1ms Tepki Süresi önerilmektedir. Tepki Süresi arttığında, ekrandaki görüntüler bulanıklaşma başlar ve netlik kaybolur. Özellikle hızlı sahnelerde bu durum, oyun performansınızı önemli ölçüde etkiler.

Normal PC monitörleri yaklaşık 5 ile 10ms Tepki Süresi’ne sahipken, günümüzde çoğu oyun monitörü 1ms Tepki Süresi’ne sahiptir.

Ekran Boyutu ve Çözünürlük

Çoğu kullanıcı monitörün ekran boyutuna bakarken, genellikle ekran çözünürlüğünü gözden kaçırıyor; ancak çözünürlük de oyunlarda alacağınız keyfi ve deneyimi doğrudan etkiler.

MMORPG oyuncuları için yüksek ekran çözünürlüğü, oyuncularda alanı daha net görme ve saldırılarını daha hassas bir şekilde yürütme olanağı sağlar. Bu nedenle bu oyunları oynayanlar yüksek çözünürlükleri tercih eder. Ancak FPS türü oyunlarda, Çözünürlükten ziyade Tepki Süresi ve Yenileme Hızı biraz daha ön plana çıkmaktadır.

Ekran çözünürlüğü aslında bir ekranın gösterebileceği piksel sayısıdır ve bazen PPI (İnç Başına Piksel) olarak adlandırılır. Bir ekranda ne kadar çok piksel varsa, görüntü o kadar nettir.

Ekranınıza bağlı olarak, ekran çözünürlüğü belirli bir aralıkta kalibre edilebilirken, ekran boyutu sabit kalır.

En popüler çözümlerden bazıları şunlardır:

Bağlantı Seçenekleri

Oyuncu monitörü alırken üzerinde durabileceğiniz konulardan biri de monitörünüzün bağlantı seçenekleridir. Günümüzde birçok monitör HDMI giriş sunmakta. Eski model monitörler veya ekran kartlarında/anakartlar VGA girişiler de bulunmaktadır; ancak bu teknoloji artık eskidiği için yeni bağlantı seçenekleri günümüz monitörlerinde daha yaygın bulunur.

Oyuncu monitörü alırken, ekran kartınızdaki çıkışları kontrol etmeniz ve ona uyumlu olacak bağlantı seçenekleri olan oyuncu monitörlerini tercih etmelisiniz. Günümüzde HDMI, DisplayPort ve USB Type-C en yaygın kullanılan monitör bağlantılarıdır.

Ergonomi

Gaming monitör alırken üzerinde durmanız gerekenlerden biri de ergonomi. Uzun süren oyun maratonlarında göz ve boyun sağlığınızı korumak için, masadaki oturuşunuza göre uygun bir şekilde monitörünüzü ayarlayabilmeniz oldukça önemlidir. Yüseklik ayarları, eğim, sağa veya sola döndürme gibi ergonomik ayarlar, hem sağlığınız açısından hem de oyunlardan en iyi deneyimi almak için oldukça önemlidir.