NOCTUA Soğutma Ürünleri

Tür

Noctua Soğutucuları’nı Farklı Kılan Özellikler

Noctua Focused FlowTM Frame Teknolojisi ile daha sessiz

Fanlarda bulunan soğutucular ve radyatörler gibi basınç gerektiren parçalarda üstün performans almak için tasarlanan Focused FlowTM Frame Teknolojisi, hava akışını düzenleyen, yönlendiren ve odaklayan on bir stator kılavuz kanadına sahip. Bu sayede Noctua fanları çok daha hızlı ve yüksek performansla çalışır.

Nocuta fanlarının stator kılavuz kanatları değişken açısal mesafesine göre yerleştirilmiş olup, Vorteks Kontrol Çentikleri’ne sahip. Böylece gürültü emisyonunun daha geniş bir frekans spektrumuna yayılmasına yardımcı olur ve fanın ses düzeyini insan kulağı için daha uygun hale getirir.

Noctua Bevelled Blade Tips Teknolojisi ile yüksek performans

Eğimli Bıçak Uçları (Bevelled Blade Tips) ve Vorteks Kontrol Çentikleri gibi gelişmiş gürültü azaltma tekniklerini kullanan Noctua, yüksek düzeyde optimize edilmiş kanat tasarımlarıyla, son derece düşük gürültü seviyelerinde hava akış performansını sağlar.

Fanın en yüksek hızlara ulaştığı dış bölgelerde, pervane ve çerçeve arasındaki mesafeyi artıran azaltarak, fanın sessiz ve yüksek performansla çalışmasını sağlar.

Nocuta Anti-Stall Knobs Teknolojisi ile daha güçlü

Fanın yüksek basınç oluşturup hava akışının az olduğu durumlarda hava, fan kanadından ayrılıp istenmeyen türbülansa neden olur ve verim kaybı yaşanır.

NF-S12A fanlarında bulunan Anti-Stall Knobs teknolojisi sayesinde fan kanadı üzerinde oluşabilecek istenmeyen hava akışları engellenip verim artışı sağlanır.

Noctua AAO (Gelişmiş Akustik Optimizasyonu) Teknolojisi ile ultra sessiz

Kademeli Geriş Tasarımı, özellikle alan kısıtlı ortamlarda laminer akıştan türbülanslı akışa geçişi kolaylaştırmak için akışa türbülans ekleyerek, hava giriş gürültüsünü azaltılır. Böylece akış bağlantısı iyileştirilir ve emme kapasitesini artırır.

İç Yüzey Mikroyapıları’nın kulanılması, aynı zamanda daha düşük gürültü emisyonu ve daha iyi performans sağladığı için Noctua soğutucuları, istenmeyen ses türbülanslarını ortadan kaldırarak yüksek performansta sessiz bir şekilde çalışır.

Noctua İç Yüzey Mikroyapıları (Inner Surface Microstructures) Teknolojisi

İç Yüzey Mikroyapıları, ilk olarak Noctua'nın NF-F12 fanı ile tanıtılan gelişmiş bir aerodinamik tasarım ölçüsüdür. Fan çerçevesinin iç kısmındaki minyatür çukurlar, fan bıçakları geçtiğinde çalkantılı bir sınır katmanı oluşturur. Fan kanatlarının uçlarının bu sınır tabakasından geçmesiyle, bıçakların hava emme tarafındaki akış ayrımı önemli ölçüde azalır.

Emme tarafındaki akış ayrımı, eksenel fan kanadından geçen gürültünün önemli bir kaynağı olduğundan ve hava akışı ve basınç verimliliğinde önemli kayıplara yol açtığından, İç Yüzey Mikroyapılarının kullanımı aynı anda daha düşük gürültü emisyonu ve daha iyi performans sağlar. Böylelikle soğutucunun performansı artarken, çok daha sessiz çalışır.

Uzun vadeli kullanımlar için metal yatak kabuğu

Mümkün olan en yüksek üretim hassasiyetini, minimum toleransı ve mükemmel uzun vadeli stabilliği garanti etmek için Noctua'nın en yeni 120mm ve 140mm modelleri tamamen pirinçten yapılmış bir CNC frezeli yatak kabuğuna sahiptir.

Smooth Commutation Drive Teknolojisi ile yakın mesafede de sessiz

Noctua'nın, Smooth Commutation Drive Teknolojisi stator bobinleri arasında daha yumuşak bir geçiş sağlamak için sürekli anahtarlama sağlar ve böylece fanın genel sessizliğine önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu teknolojinin ikinci nesli (SCD2), çalışma pürüzsüzlüğünü daha da iyileştirir ve motora yakın seslerini azaltır.

SSO Bearing Teknolojisi

Eksenin döner hareketi, rulmanın içine alınmış özel yağ üzerinde basınç oluşturur. Bu, rulman kabuğu içindeki ekseni merkezleyen ve stabilize eden dinamik bir basınç alanının birikmesine neden olur. Geleneksel sıvı rulmanlar hidrodinamik basınç prensibini de kullanırken, SSO Bearing, rotor ekseninin kendi kendini stabilize etme kısmını destekleyen ek bir mıknatısla donatılmıştır. Bu da, rotor ekseninin daha hızlı, daha hassas ve daha güvenilir bir şekilde merkezlenerek rulmanın uzun vadeli stabilitesini ve sessizliğini sağlar.

Stepped Inlet Design (Kademeli Giriş Tasarımı)

Noctua'nın Kademeli Giriş Tasarımı, ilk olarak NF-F12 fanı ile tanıtılan gelişmiş bir aerodinamik tasarım ölçüsüdür. Armatür akınına türbülans ekleyerek, Kademeli Giriş Tasarımı laminardan türbülanslı akışa geçişi kolaylaştırır. Bu önlem, bir golf topunun gamze yapısına benzer bir etkiye sahiptir, çünkü çerçeveye daha iyi akış bağlanmasına yol açar, bu da çarkın daha fazla hava emmesini sağlar ve bu sayede genel hava akışı verimliliğini artırır.

Vortex-Control Notches (Girdap-Kontrol Çentikleri)

Eğimli Bıçak uçları ve Vortex-Control Çentikler gibi gelişmiş gürültü azaltma tekniklerini kullanan NF-B9'un titizlikle optimize edilmiş bıçak tasarımı, son derece düşük gürültü seviyelerinde üstün basınç ve hava akışı performansı sağlar. Pervanenin en yüksek hızlara ulaştığı fanın en dış bölgelerindeki pervane ile çerçeve arasındaki mesafeyi artırarak, eğimli bıçak uçları kritik rotor-stator etkileşimini azaltmaya yardımcı olur. Bu ölçüm, yüksek çıkışlı bıçak geometrisinin geniş bıçak yüzey alanını ve yüksek profilli akor uzunluğunu mükemmel çalışma sessizliği ile birleştirmeyi mümkün kılar.

Sterrox® Liquid-Crystal Polymer (LCP) (Sterrox® Sıvı Kristal Polimer)

Sterrox® ABS, PA, PBT veya PC gibi geleneksel mühendislik termoplastiklerine kıyasla çok daha iyi boyutsal stabiliteye ve daha az sürtünmeye sahip yeni bir sıvı kristal polimer (LCP) tipi malzemedir. Sterrox® ismi, sert ve/ya sağlam anlamına gelen Yunanca στερρός kelimesinden türetilmiştir.

Sterrox®, Noctua'nın NF-A12x25 gibi yeni nesil fan tasarımlarında kullanılmak üzere özel olarak ayarlanmış kendi özelleştirilmiş fiber cam takviyeli LCP türüdür. Aşırı gerilme mukavemeti, son derece düşük termal genleşme katsayısı, yüksek çevresel atalet ve mükemmel boyutsal stabilitesi, çark sürünme olaylarını PBT veya PA tabanlı çarklarla daha önce düşünülemeyen seviyelere düşürmeyi mümkün kılmıştır.

Neden İşlemci Soğutucuları Kullanmalısınız?

Sisteminizi Uzun Süre Kullanmanızı Sağlar

İşlemci soğtucularını tercih ettiğinizde, bilgisayarınızı çok daha uzun süre yüksek performansta kullanabilirsiniz. İşlemci soğutucu kullanmadığınızda, uzun süreli kullanımlarda işlemciniz çok fazla ısınacağı performansı düşecektir. Bu noktada da işlemcinizi soğutmanız, uzun soluklu olarak cihazınızı kullanmanızı sağlar.

Bileşenleri Korur Ve Ömrünü Uzatır

İşlemci soğutucusu, bağlı olduğu bileşenleri uzun süreli kullanımlarda soğuttuğu için, bu bileşenlerin de ömrünü uzatmış olur. Normalde yüksek sıcaklığa maruz kalan bileşenler hem performans düşüşü gösterir hem de ömürlerini kısaltmış olurlar. Bu sebeple de hava soğutucusu kullanmanız, bileşenlerinizi daha uzun süreli kullanmanızı sağlar.

Bilgisayarınızın Performanısı Uzun Süre Yukarıda Tutar

İşlemci soğutucusu kullandığınızda ve oyuncu bilgisayarınızın içini iyi bir şekilde soğuttuğunuzda, sıcaklıktan kaynaklanabilecek performans düşüşleri de yaşamazsınız. Bilgisayar kasanızın içinin yeterli bir şekilde soğutulması performans kayıplarının önüne geçmek için hayati önemlidir.

Noctua Hakkında

Noctua, Avusturyalı Rascom Computerdistribution Ges.m.b.H. ve üst düzey soğutma bileşenlerinin geliştirimi, üretimi ve pazarlanmasında otuz yıldan fazla deneyime sahip Tayvanlı soğutma uzmanı Kolink International Corporation ortaklığı ile doğmuştur. 2005 yılında kurulan Noctua, hızla birinci sınıf kaliteli sessiz soğutma ürünlerinin en beğenilen tedarikçilerinden biri haline geldi. Bugün, Noctua dünya çapında 30'dan fazla ülkeye hizmet vermektedir ve yüzlerce iş ortağı ile çalışmaktadır.